top of page

Restrukturyzacja

Działające od 01 stycznia 2016 roku nowe Prawo Restrukturyzacyjne wzorem państw krajów zachodnich stało się bardzo przyjazne dla przedsiębiorstw  borykających się z kłopotami finansowymi. W przeciwieństwie do postępowań upadłościowych sądy stają się tylko organem zatwierdzającym układ, a proces restrukturyzacji może odbywać się tylko pomiędzy przedsiębiorcą, wierzycielem i doradcą restrukturyzacyjnym. To przedsiębiorstwo wybiera doradcę i przy poparciu wierzycieli dąży do zawarcia układu. Jeśli masz problemy finansowe w swojej firmie, nasz zespół  przyjedzie, doradzi i poprowadzi restrukturyzację. Jeśli jesteś wierzycielem firmy, która boryka się z kłopotami finansowymi doradź mu taką formę i wskaż nas - nie odmówimy współpracy.

 

Prawo restrukturyzacyjne – ustawa reguluje zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu i przeprowadzanie działań sanacyjnych.

Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

 

Ustawa wprowadza cztery postępowania restrukturyzacyjne:

 1. Postępowanie o zatwierdzenie układu:

- może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem,

- umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu.

 2. Przyspieszone postępowanie układowe:

- może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem,

- umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie.

 3. Postępowanie układowe:

- może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem,

- umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.

 4. Postępowanie sanacyjne :

- umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.

Wśród postępowań restrukturyzacyjnych zapewnia największą ochronę wierzytelności w tym zabezpieczonych rzeczowo oraz innych pozaukładowych.

bottom of page