top of page

Upadłość konsumencka

24 marca 2020 r. w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe.  Wprowadzane zmiany rozszerzyły grupę osób mogących składać wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej poza osobami fizycznymi o przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, co oznacza, że potrzebuje on pomocy w powrocie do normalnego życia.

 

Sąd na etapie badania wniosku nie będzie miał obowiązku badania przyczyn powstania długów, w związku z czym upadłość konsumencką będzie mógł ogłosić każdy, kto dopełni wszelkich procedur formalnych.

W początkowej fazie postępowania syndyk będzie sprzedawał majątek dłużnika. W myśl nowej ustawy z sumy uzyskanej ze sprzedaży domu lub mieszkania wydzielana będzie kwota (odpowiadająca przeciętnemu czynszowi najmu w tej samej lub sąsiedniej miejscowości), za którą dłużnik będzie mógł przez dwa lata wynajmować mieszkanie dla siebie i swojej rodziny. W postępowaniu już nie uczestniczy komornik, a jego działania zostają zawieszone, a następnie umorzone.

 

Osoby fizyczne oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nawet dzień wcześniej wyrejestrowały działalności z CEiDG nie muszą posiadać żadnego majątku. W ich przypadku koszty postępowania są pokrywane przez Skarb Państwa i ujmowane w planie spłaty bądź umarzane, w przypadku braku możliwości ich spłaty z masy upadłościowej dłużnika.

 

Obecnie będą mogli ogłosić bankructwo również ci, którzy doprowadzili do swojego zadłużenia z premedytacją (umyślność działań dłużnika, rażące niedbalstwo lub jego zaniechanie).

 

W zależności od rodzaju zadłużenia i sytuacji życiowej dłużnika sąd będzie bądź od razu umarzał niespłacone długi, bądź ustalał plan spłaty zobowiązań albo do 3 lat albo do lat 7 i dopiero potem będzie umarzana reszta długów. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie zobowiązania dłużników będą mogły zostać umorzone, np. alimenty, naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia, czy też renty odszkodowawcze.

 

Reasumując, ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę zadłużoną jest jedynym sposobem na jego całkowite oddłużenie i rozpoczęcie „nowego życia”. Jeśli więc nie prowadzisz działalności gospodarczej albo ją już właśnie zakończyłeś, znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, nie jesteś w stanie spłacać swoich zobowiązań, czyli jesteś niewypłacalny możesz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie wiesz jak to zrobić, obawiasz się cofnięcia wniosku przez sąd? - pomożemy. Jako zespół ekonomiczo-radcowski z długoletnim stażem upadłościowym poprowadzimy również Ciebie przez ten trudny okres.  

bottom of page